ارسال در: جمعه, May 22nd, 2015

کرامت بهبهانی:بسیاری از ریاضی‌دانان بزرگ ما مانند خیام شاعر بودن پس نه تنها بین کارهای صنعتی و فرهنگی منافاتی وجود ندارد بلکه به نوعی به هم خیلی نزدیک هستند.

پایگاه خبری پرشیانیوز-کرامت بهبهانی با انتشار کتاب شعری با نام “سال ها شعر” که به گفته خود از سال 1355 تا کنون، به طور تجربی اشعاری را در گونه‌های مختلف سروده است.

modir2

وی که مهندس صنعت نفت نیز میباشد در گفتگویی با پرشیانیوز گفت:نمایشگاه کتاب مکان مقدسی است، آنقدر مقدس که حتی اگر کسی تنها به قصد دیدن کتاب و نه خرید آن از این مکان بازدید کند این خودش خوب است چه برسد به اینکه بخواهد با خرید آثار به رونق بازار کمکی کند و آن کتاب را جز اموالش قرار دهد که بهترین اموال، دارایی‌های فرهنگی هستند. من هم از این حضور احساس افتخار دارم.

 

این مهندس شاعر در خصوص نگاهش در خصوص ارتباط صنعت‌گران و فرهنگ و هنر اظهار داشت: صنعتگران تابع یک نظم خاصی هستند یعنی اگر منظم نباشند صنعت پا نمی گیرد و اگر در کارهای سختی که انجام می‌دهند فرهنگ کاری نداشتبه باشند شکست خواهند خورد و نه تنها خودشان بلکه زمینه شکست آن کاری که انجام می‌دهند و می توانستند به خوبی به سرانجام برسانند را فراهم می‌کنند.

 

وی افزود: اگر به گذشته مراجعه کنید می بینید که بسیاری از ریاضی‌دانان بزرگ ما مانند خیام یا مرحوم دکتر هشترودی شاعر هم بودند. پس نه تنها منافاتی بین کارهای صنعتی سخت انجام دادن و در زمینه فرهنگی فعالیت کردن وجود ندارد بلکه به نوعی به هم خیلی نزدیک هستند.

این مدیر صنعت نفت تشریح کرد: به عنوان مثال در شغل من که با لوله آهن و کمپرسور و اطلاعات و اصطلاحات پیچیده نفتی که برای هر کسی مفهوم نیست سر و کار دارد با شعر هم کار کردن نه فقط خوب است بلکه کمک هم می کند. چرا که همیشه فکر را باز نگه می دارد. یعنی در کنار کار اصلی، پرداختن به یک فعالیت هنری یک زنگ تفریح مولد است که منجر به خلاقیت و تولید ذهنی می‌شود.

 

بهبهانی با اشاره به اینکه در واقع هنر ورزشی برای خلاقیت و بستری برای تولید است افزود: من صنعت گر که در کارم ونوشته‌هایم هم نظم دارم، این کمک بزرگی است که باعث می شود با پرداختن جدی به کار و تفریحی سالم از اتلاف وقت و هجویات دور باشم. و این دو خلاقیت یکی از جنس صنعت و اقتصاد و دیگری از جنس روح و عشق و ارتباط داشتن با دیگران، ضمن هم افزایی با یکدیگر فرد را به یک تعادل دلنشین هم می رساند.

وی ضمن تاکید بر لزوم ارتباط دو طرفه صاحبان صنعت و سرمایه با اصحاب فرهنگ و هنر گفت: اگر کسانی که با پروژه‌های سنگین و بزرگی چون صنایع نفتی و یا هر تجارت دیگری سرو کار دارند نیم نگاهی هم به انواع هنر و ادبیات داشته باشند و کمکی به این فعالیت‌ها و اشاعه و نشو نمای هنر بکنند با توجه به جایگاه و موقعیت خاص خودشان که در اختیار افراد عادی جامعه نیست تاثیر دو چندانی خواهد داشت.

 

این شاعر برای ترغیب صنعتگران و توانمندان مالی برای ارتباط نزدیکتر با فرهنگ و هنر بیان داشت: اگر فردی که جایگاه ویژه اقتصادی دارد از هنر و شعر صحبت کند و یا فراتر از آن به عنوان مثال با شعر ارتباط برقرار کرده و از شعر برای ایجاد ارتباط بهتر و زیباتر بهره ببرد، نسبت به دیگران اثر گذارتر بوده و  از یک ابزار قوی‌تری برخوردار شده است. ضمن اینکه شما شاهدید که در دنیای پیشرفته صاحبان سرمایه بزرگترین خریداران و مجموعه داران آثار هنری هستند.

وی که خود در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کرده است، با تایید اینکه سیستم آموزشی ما خلاقیت و تولید را در ذهن دانش‌آموزان نهادینه نمی کند، گفت: ما با شعر و ادبیات مثل هر درس دیگری از دوران مدرسه آشنا می‌شوید اما اگر دانش‌آموز را در یک سیستم اجباری قرار دهید او در همان حد و تنها برای رفع تکلیف به آن اجبار تن می دهد.در این حالت به غیر از عده معدودی که به صورت ذاتی و یا تحت تاثیر خانواده با ادب و هنر آشنا و عجین می شوند، باید به کمک اکثر افرادی برویم که ادبیات و فرهنگ را فقط به عنوان یک درس می‌بینند.

 

بهبهانی تاکید کرد: برای بروز استعدادها و خلاقیت و علاقمند کردن نوجوانان به این قبیل فعالیت‌ها باید آنها را در شرایط راحت و آرامی با فرهنگ و هنر روبرو کنیم. شعر را ساده کنیم و در موردش صحبت کنیم . برای صحبت کردن از شاعر بزرگی همچون حافظ برای دانش آموزان، باید وقت صرف کنیم و با مطالعه و اطلاعات دقیق اما به ساده ترین وجه سخن بگوییم. در این حالت با تفنن و آرامش بوجود آمده مطالب را به این نسل ارائه کنیم و به یاد داشته باشیم که دروسی همچون ادبیات و هنر را می توان با سلیقه ارائه کرد. آزاد و بدون محدودیت های ریاضی و فیزیک و شیمی که سختی و خشکی خاص خود را دارند.

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>