ارسال در: چهار, Aug 12th, 2015
تئاتر / نقد | توسط admin

نقدی برنمایش اتاق 498 /سینما گران تئاتر را تسخیر کرده اند

 

images - Copy

پایگاه خبری پرشیا نیوز- سارا صادقی،  نمایش اتاق 498 اولین تجربه کار گردانی کامیار صالح پور است. او که پیش از این به عنوان  مدرس در موسسه کارنامه ودراماتورژ بدن در نمایش هایی چون سقراط ،و مردی برای تمام فصول فعالیت داشته است این بار تلاش کرده نمایش اتاق 498 را با بازیگرانی چون حامد کمیلی ،نسیم ادبی ،بهناز بستان دوست ونیکی مظفری از 4 مرداد ماه در تالار حافظ به روی صحنه ببرد.

اتاق 498 دنیای ذهنی زنی را به تصویر می کشد که همراه شوهرش در اتاقی گیر افتاده است ودائما بین تصورات ذهنی زن وآنچه که می گذرد در رفت آمد است .شخصیت زن اصلی با بازی نسیم ادبی دارای پیچیدگی وچند لایه گی است که به خوبی به تصویر کشیده شده است و توانسته فضای توهم ، اضطراب را به خوبی منتقل کند .

متن این نمایش دارای ایده ای گیرا در فضای پست مدرن است که حضور فرم وحرکت توانسته در راستای محتوا حرکت کند ویک کل منسجم را تشکیل دهد .

گروه فرم که در بعضی از صحنه ها وارد می شوند دارای طراحی ظریف ودقیق هستند که باورود خود سعی در پیش برد مفهوم نمایش دارند وباعث تنوع بصری نمایش می شوند.

طراحی صحنه مینیمال وهوشمندانه اثر در هر صحنه مارا وارد فضای موجود می کند وبه دلیل خلوت بودن ،  فضا را آزار دهنده جلوه می دهد .فضای نمایش غیر رئالیستی است وزن وشوهری را به تصویر می کشد که در اتاقی محبوس شده اند . زن به دلیل عشق زیاد به همسرش دچار توهم وخیالات است در واقع نمایش نگاه  زن به جهان روبه رویش است وبه نوعی قضاوت ها ونگاه های یک سویه انسان را به واقعیات به چالش می کشد .

با توجه به نکات گفته شده صالح پوربه نظر میرسد در اولین تجربه کارگردانی خود برای دیده شدن نمایشش سعی کرده از بازیگران سینمایی چون حامد کمیلی استفاده کند او درحقیقت کاری را انجام داده است که اکثر کارگردانان تئاتر برای فروش ودیده شدن نمایش خود انجام می دهند ؛ به عنوان مثال نمایش اخیر جلال تهرانی با بازی بهنوش طباطبایی که به نوعی خالی از محتواست ، ولی آیا حضور بازیگران سینما در تئاتر می تواند به شکل گرفتن یک تئاتر خوب کمک کند اینها سوالاتی ست که قطعا تماشکر حرفه ای تئاتر را دچار سر در گمی می کند .

متاسفانه در شرایط امروز تئاتر ما ، دیگر جایی برای بازیگران حرفه ای تئاتر نیست وسینما گران با حضور خود در عرصه های تئاتر فقط درصدد کسب تجربه نوینی هستند ولی این تجربه به چه قیمتی است همانطور که حامد کمیلی در مصاحبه اخیر خود گفته است،  که تئاتر نوعی الزام به همه بازیگران سینماهست اما این الزام به چه قیمتی است آیا به قیمت دیده نشدن حرفه ای های تئاتر،  با این حال می توان گفت تئاتر ما دیگر مثل گذشته حرفه ای نیست .

اما صالح پور به عنوان اولین تجربه کار گردانی خود با هوشیاری تمام توانسته بازیگران حرفه ای تئاتروسینما ،چون  نسیم ادبی و حامد کمیلی را کنار هم جمع کند واین موضوع  یکی از مزایای این نمایش است چرا که نسیم ادبی از جمله بازیگران خوب تئاتر است وتوانسته به بهتر شدن نمایش کمک کند و با بازی خود نمایش را به خوبی هدایت کند.

 

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>