ارسال در: سه, Aug 16th, 2016

مرضیه برومند درنشست خبری شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی:آسمان عروسک ها همیشه آبی است

پایگاه خبری پرشیانیوز-نشست خبری شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران _ مبارک با حضور مرضیه برومند، دبیر جشنواره، پیمان شریعتی، دبیر اجرایی جشنواره تئاتر عروسکی و هنگامه مفید، در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار شد. شعار این دوره جشنواره همچون دوره گذشته «آسمان عروسک‌ها آبی است» انتخاب شده است.

DSC_0032

به گزارش پرشیانیوز,، مرضیه برومند در این نشست گفت: جشنواره تئاتر عروسکی همواره با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده است اما امیدواریم در دوره آتی این مشکلات برطرف شود و آسمان عروسک‌ها آبی باشد. جشنواره تئاتر عروسکی در اواخر دهه ۶۰ تا اوایل دهه ۷۰ با شور و حال خاصی برگزار می‌شد اما

به مرور از قدرت جشنواره کاسته شد. امیدواریم که در دوره‌های آتی شرایطی فراهم شود که یکی از آرزوهای جامعه تئاتری برآورده شود و آن برگزاری هم‌زمان جشنواره، دست‌کم در شهرهای مهم کشور است.

 او با اشاره به کارناوال عروسکی که در دوره پانزدهم برگزار شد، گفت: به نظر من یکی از مهم‌ترین اتفاقات جشنواره تئاتر عروسکی برگزاری این کارناوال بود که همه گروه‌های عروسکی و مردم از حرکت ما استقبال کردند و در مکان و زمان مقرر همه جمع شدند و تا تئاترشهر آمدیم. با این که در سطح شهر با این حرکت ترافیک به وجود آمد اما کسی اعتراض نکرد و همه از برگزاری این کارناوال خوشحال بودند.

برومند ادامه داد: در دوره شانزدهم قصد داریم مسیر برگزاری کارناوال را طولانی‌تر کنیم و در حال حاضر برخی از عروسک‌سازان و گروه‌ها برای برگزاری این مراسم به صورت خودجوش مشغول ساخت عروسک هستند. در دبیرخانه جشنواره بودجه‌ای برای ساخت عروسک‌ها در نظر گرفته نشده است اما ما در خانه عروسک این امکان را داریم که فضا و مواد اولیه ساخت عروسک را در اختیار افرادی قرار دهیم که قصد دارند در این کارناوال، عروسکی را به نمایش بگذارند.

در ادامه نشست، پیمان شریعتی، دبیر اجرایی جشنواره تئاتر عروسکی گفت: در دوره‌های پیش با پایان جشنواره دبیرخانه جشنواره تعطیل می‌شد اما از دوره پانزدهم تاکنون دبیرخانه جشنواره فعال است و به نظر من و اهالی تئاتر، جشنواره پانزدهم یکی از موفق‌ترین جشنواره‌های عروسکی در دهه اخیر بوده است. یکی از رازهای موفقیت این جشنواره همگرایی خانواده تئاتر عروسکی بود که با دبیر جشنواره تعامل بسیار خوبی داشتند.

او با بیان این مطلب که حکم دبیری مرضیه برومند خیلی زودتر از دوره‌های پیش صادر شد، گفت: در این دوره برنامه‌های لازم پیش‌بینی شده تا جشنواره از دوره‌های پیش بهتر برگزار شود. جشنواره همچون دوره‌های گذشته در شهریورماه برگزار خواهد شد.

شریعتی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی در خانه عروسک، گفت: به همت مرضیه برومند خانه عروسک راه‌اندازی شده است و این سقف برای خانواده عروسکی حفظ شده و میزبان برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های متعددی برای ارتقای سطح کیفی تئاتر عروسکی شده است. بیش از ۸۰ درصد فعالیت‌های خانه عروسک توسط خانواده تئاتر عروسکی انجام شده است.

او افزود: با همکاری‌ای که میان بخش اجرایی خانه عروسک وجود دارد، این گروه از پتاسیل بالایی برای برگزاری جشنواره برخوردار است و با همگرایی که میان خانواده تئاتر عروسکی شاهد هستیم شک نداریم که در دوره آتی جشنواره بسیار خوبی را شاهد خواهیم بود.

شریعتی همچنین از برگزاری هم‌زمان جشنواره در سه تا پنج استان خبر داد و گفت: در حال حاضر قصد داریم شرایطی را فراهم کنیم که جشنواره شانزدهم در سه یا پنج استان برگزار شود.

او در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد باید به سمتی برویم که سطح تولیدات تئاتر عروسکی افزایش پیدا کند تا مخاطب کودک و نوجوان بهتر بتواند از این تولیدات استفاده کند.

در ادامه، مرضیه برومند با انتقاد از مدیریت سالن‌ها به ویژه مدیریت فرهنگسرای نیاوران گفت: پس از پایان جشنواره پانزدهم تلاش بسیاری برای اجرای عموم گروه‌های نمایشی انجام داده‌ایم اما همواره تلاش‌های ما بی‌نتیجه بوده و مدیران سالن‌ها به ما هیچ کمکی برای اجرای نمایش‌ها نمی‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد که برای برگزاری جشنواره شانزدهم مدیران سالن‌ها از جمله مدیر مجموعه نیاوران همکاری لازم را با جشنواره بکنند و گفت: در جشنواره شانزدهم بخش عمده نشست‌ها در این مجموعه برگزار خواهد شد و گالری‌های این مجموعه نیز در ایام جشنواره در اختیار جشنواره خواهد بود که به احتمال زیاد بخش جنبی جشنواره که شامل نمایشگاه عکس و عروسک خواهد بود در این مجموعه برپا می‌شود. البته اطلاعات بخش جنبی به زودی اعلام خواهد شد.

او در ادامه گفت: در حال حاضر نمایش «کدو زری» با کارگردانی محمد علمی و «کابوس در مضرات دخانیات» افسانه زمانی  در حال اجرا است و به زودی دو نمایش عروسکی جشنواره روی صحنه خواهد رفت.

برومند با انتقاد از وضیعت تئاتر در کشور گفت: متاسفانه مخاطبان تئاتر معطوف به خود جامعه تئاتری شده است و ما کاری نمی‌کنیم که مردم بیایند و تئاتر ببینند. به نظر من تبلیغات ما در این حوزه بسیار ضعیف است و باید از هر امکانی که می‌توان مردم را به سالن‌های تئاتر دعوت کرد استفاده کنیم. متاسفانه خود جامعه تئاتر عروسکی هم به تماشای کارهای همکاران خود نمی‌نشینند و جای تاسف دارد که یک نمایش با این همه هزینه با ۱۰ نفر مخاطب روی صحنه می‌رود.

او در ادامه سخنانش با اشاره به برخی شبکه‌های ماهواره‌ای که بدون هزینه به تبلیغ تئاتر و برنامه‌های فرهنگی می‌پردازند گفت: جای خالی تبلیغات تئاتر در سطح شهر و رسانه ملی خالی است. ای کاش حداقل چهار بیلبورد برای تبلیغات تئاتر در اختیار مجموعه نمایشی گذاشته می‌شد. این روزها برای یک سریال که از شبکه خانگی قرار است پخش شود، تبلیغات وسیعی در سطح شهر می‌کنند اما تئاتر در این میان سهمی ندارد.

برومند با اشاره به خانه عروسک گفت: خانه عروسک با حمایت مالی یک خیر و شهردار منطقه یک راه‌اندازی شده و مرکز هنرهای نمایشی تنها هزینه اجاره ماهیانه خانه عروسک را پرداخت می‌کند. در حال حاضر خانه عروسک دبیرخانه جشنواره شانزدهم است و سایر هزینه‌های خانه عروسک از برنامه‌هایی که در این مجموعه برگزار می‌شود، تأمین می‌شود.

او با انتقاد از شهردار و شورای شهر تهران گفت: با وجود قول‌های متعدد مبنی بر حمایت شهردار از برپایی خانه عروسک، تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است اما من پیگیری‌ها خود را برای به سرانجام رساندن وضیعت خانه عروسک ادامه خواهم داد.

برومند همچنین راه‌اندازی سالن‌های خصوصی تئاتر را اتفاق خوشایندی عنوان کرد و گفت: اما این سالن‌ها نقاط ضعف متعددی دارند و ای کاش پیش از راه‌اندازی با اهالی تئاتر مشورت می‌شد. متاسفانه این سالن‌ها نمی‌توانند میزبان ۷۰ تماشاگر باشند و دیگر لذت تماشای تئاتر عروسکی در سالن ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفری از تماشاگران تئاتر دریغ شده است؛ لذتی که با هیجان و شور همراه بود.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی درباره بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره گفـت: بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره در دوره پیش بسیار ضعیف بود و من نم‌خواهم این بخش امسال همچون دوره گذشته شود. به نظرم باید فکر جدیدی برای این بخش بکنیم که شاهد نمایشنامه‌های خوب باشیم.

او افزود: در این دوره از جشنواره تعدادی از کارشناسان تئاتر را به عنوان مشاور به گروه‌ها معرفی خواهیم کرد تا هر گروه بتوانند بر اساس نیازشان از این کارشناس‌ها بهره بگیرند.

برومند با اشاره به رقابتی کردن جشنواره تئاتر عروسکی گفت: به اصرار بسیاری از دوستان و برای بالا بردن سطح نمایش‌ها به آثار برگزیده جایزه خواهیم داد. البته انتخاب همچون جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نخواهد بود. احتمال دارد که بخش نمایشنامه نیز شامل این جوایز بشود. در حال حاضر هیأت انتخاب و داوری آثار مشخص نشده‌اند.

برومند در ادامه سخنانش از رایزنی با وزارت نفت برای حمایت مالی جشنواره تئاتر عروسکی خبر داد و گفت: امیدوارم که این اتفاق بیفتد و بتوانیم جشنواره‌های متعدد تئاتر عروسکی را با حمایت مالی نهادها و سازمان‌ها برگزار کنیم.

 او در پایان سخنانش از حمایت‌های حمید جبلی قدردانی و ابراز امیدواری کرد که بهروز غریب‌پور نیز در برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی به او کمک کند.

هنگامه مفید نیز گفت: تئاتر عروسکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما باید دست به دست هم بدهیم و تلاش کنیم که زمینه ارتقای تئاتر عروسکی فراهم شود. تجربه به من ثابت کرده خود گروه‌های نمایشی نیز به تماشای تئاتر یکدیگر نمی‌نشینند و از یکدیگر حمایت نمی‌کنند

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>