ارسال در: یک, Apr 17th, 2016

فضل‌الله ایرجی” مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم:حمایت از جشنواره تئاتر دانشگاهی را افزایش خواهیم داد

پایگاه خبری پرشیانیوز-نشست رسانه‌ای نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران پیش از ظهر امروز با حضور “فضل‌الله ایرجی” مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، “بهنام نوایی” دبیر این دوره از جشنواره، “گلاره ریحانی” مدیر امور هنری این جشنواره، “امین مجرد” مدیر امور اجرایی جشنواره و “رضا بصیر زاده” سرپرست بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره برگزار شد.

635965007489661920

به گزارش پرشیانیوز،فضل‌الله ایرجی مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در ابتدای این نشست خبری در سخنانی، گفت: جشنواره تئاتری که در آستانه اختتامیه آن هستیم حاصل تلاش یک سال فعالیتی است که به نتیجه رسیده است. در حقیقت استمرار این قبیل برنامه‌ها به رشد کمی و کیفی فضای هنری و فرهنگی در داخل دانشگاه‌ها کمک فراوانی می‌کند.

وی افزود: نکته دیگر اینکه ازآنجایی‌که موضوع و مقوله تئاتر در بین سایر هنرها از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است تصمیم گرفتیم تا در سایر جشنواره‌های مرتبط به دانشجویان برنامه تئاتر را نیز قرار بدهیم. ازاین‌روی در جشنواره‌های رویش و همچنین در جشنواره رضوی هم بخش‌های را برای تئاتر دانشجویی در نظر گرفته‌ایم.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: همچنین تصمیم داریم تا در کنار برگزاری این جشنواره و فعال بودن در سایر جشنواره‌ها، فعالیت‌های درون دانشگاهی هم داشته باشیم. بر این اساس این موضوعات را نیز به‌زودی و پس از برگزاری جشنواره پیگیری خواهیم کرد.

ایرجی خاطرنشان کرد: وزارت علوم و معاونت فرهنگی اجتماعی آن از تئاتر دانشگاهی حمایت کرده و این حمایت را ادامه خواهد داد. همچنین تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این حمایت در ابعاد کمی و کیفی ارتقاء پیدا کند.

وی اضافه کرد: سؤالی هم اگر مطرح می‌شود که چرا امسال اجراهای این جشنواره در سالن‌های دانشگاه‌ها به روی صحنه نمی‌رود که باید در جواب بگویم که سالن‌های دانشگاه‌ها همانند برخی از بخش‌های آن در اختیار بخش خصوصی است و از قبل باید برنامه‌ریزی شود و با آنها هماهنگ شود تا بشود اجراها را در آنجا برگزار کرد.

گلاره ریحانی مدیر امور هنری این دوره از جشنواره نیز در بخش دوم این نشست در سخنانی، گفت: نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در 9 بخش و با حضور 1000 متقاضی برگزار می‌شود. بر این اساس در بخش تئاتر صحنه‌ای 20 اثر، بخش تجربه‌های اجرا 8 اثر، بخش میهمان 7 اثر، بخش رادیویی 5 اثر، مدرسان 2 اثر و در بخش پژوهش نیز 3 اثر برگزیده‌شده است.

وی افزود: یکی از ویژگی‌هایی که نوزدهمین جشنواره نسبت به دوره گذشته و حتی دوره‌های قبل دارد این است که بخشی را با عنوان بخش تجربه در نظر گرفته‌ایم. بر این اساس بیشترین آثار نیز در حوزه تکنولوژی‌های نوین و فضاهای شهری برای ما ارسال‌شده است.

مدیر امور هنری این جشنواره ادامه داد: هیات انتخاب جشنواره امسال برخلاف دوره‌ای قبل و حتی برخلاف سایر جشنواره‌ها به‌عنوان مشاور نیز در کنار شرکت‌کنندگان و گروه‌های تئاتری خواهند بود. بر این اساس ازجمله این اعضا می‌توان به امیر راد و امیر باستان اشاره کرد.

ریحانی خاطرنشان کرد: در جریان برگزاری این دوره از جشنواره نهایت تلاش خود را انجام داده‌ایم تا سطح کمی و کیفی بالاتری را به نسبت دوره‌های گذشته شاهد باشیم. همچنین سعی کردیم تا در همه بخش‌های این دوره از جشنواره تعامل مناسب و خوبی بین هیات انتخاب و متقاضیان وجود داشته باشد.

رضا بصیر زاده سرپرست هیات انتخاب بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره نیز که در این نشست خبری حضور داشت در سخنانی، گفت: سایت جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی برای نخستین بار و هم‌زمان با نوزدهمین جشنواره به دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است. همچنین در بخش انگلیسی این سایت فراخوان ارسال آثار و شرکت در این جشنواره برای گروه‌های خارجی درج‌شده است.

وی افزود: مهلت ارسال آثار در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره تا اسفندماه سال قبل بوده و در این مدت نیز 20 اثر از کشورهایی چون لهستان، هلند، صربستان، ایتالیا، فرانسه و آلمان به دست ما رسیده است. منتهی در کیان این آثار کار خوبی به دست ما نرسیده است و بالطبع نیز اثری را از بین آن‌ها انتخاب نکرده‌ایم.

سرپرست هیات انتخاب بخش بین‌الملل این جشنواره ادامه داد: بخش دیگر برنامه ما در بخش بین‌الملل برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای شرکت‌کنندگان در این جشنواره و گروه‌های تئاتری است. بر این اساس اساتیدی از کشورهایی چون ایتالیا، فرانسه، انگلستان، بلژیک و ایسلند در این کارگاه‌های آموزشی تدریس خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره در بخش بین‌الملل آن 3 اجرای صحنه‌ای از کشور انگلستان و فرانسه داریم. همچنین یک اجرا هم در بخش تجربه‌های اجرا از کشور بلژیک خواهیم داشت. در ضمن سخنرانی‌هایی را هم توسط اساتید خارجی دعوت‌شده به این جشنواره خواهیم داشت که محور سخنان آنها نیز پیرامون روند برگزاری کارگاه‌های آموزشی خواهد بود.

امین مجرد مدیر امور اجرایی این دوره از جشنواره نیز در سخنانی، گفت: بحث اولی که در این نشست خبری مطرح می‌کنم پیرامون حامی مالی این جشنواره است. با توجه به مشکلات اقتصادی کشور جذب اسپانسر یا حامی مالی بسیار سخت بود. بر این اساس روند به شکلی است که تا امروز حامی مالی قطعی نداریم.

وی افزود: البته اینجا جا دارد تا از شهرداری تهران به‌پاس تمام حمایت‌هایی که تا امروز از ما انجام داده نهایت تقدیر و تشکر را به عمل بیاورم. همچنین از مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیر خانه هنرمندان ایران نیز برای در اختیار گذاشتن سالن‌هایی برای اجراهای گروه‌های شرکت‌کننده در این جشنواره تشکر کنم.

مدیر امور اجرایی این دوره از جشنواره ادامه داد: امسال عامدانه به سمت برگزاری اجراهای تئاتر در سالن‌های دانشگاهی نرفتیم و عامدانه سالن‌های خصوصی را جایگزین آن کردیم. بر این اساس سالن استاد سمندریان در تماشاخانه ایرانشهر، سالن استاد انتظامی در خانه هنرمندان، سالن‌های کوچک و بزرگ در تالار مولوی و دو تماشاخانه خصوصی باران و ارغنون محل‌هایی هستند که اجراها در انها برگزار می‌شود.

مجرد خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه کارگاه‌های آموزشی را هم که برای این دوره از جشنواره و برای بخش بین‌الملل در نظر گرفته‌ایم نیز قرار است تا در برخی از این سالن‌های ذکرشده برگزار شود. همچنین امسال برای نخستین بار جدول اجراها قرار است تا اوایل اردیبهشت‌ماه بر روی سایت جشنواره قرار بگیرد. در ضمن بلیت‌فروشی هم از طریق همین سایت انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: برنامه افتتاحیه این دوره از جشنواره به این صورت است که با برگزاری نمایشگاهی از پوستر و عکس در گالری تابستان خانه هنرمندان در 25 اردیبهشت‌ماه این جشنواره کار خود را آغاز می‌کند. همچنین در 8 خردادماه نیز در سالن اصلی تئاتر شهر نیز مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

بهنام نوایی دبیر این دوره از جشنواره نیز در انتهای این نشست خبری در سخنانی، گفت: در صحبت ها و جلساتی که با وزارت علوم داشتیم قرار بر این شد تا به‌صورت قطعی از برگزیدگان این دوره از جشنواره در قالب فرصت دادن برای اجرای عمومی حمایت شود.

وی افزود: بر این اساس 3 اجرای برگزیده در تالار مولوی اجرای عمومی داشته و به روی صحنه خواهند رفت. پیرامون جوایز نقدی و کمک‌هزینه نیز صحبت‌هایی با مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم انجام دادم که ایشان 2 برابر مبلغی را که من پیشنهاد دادم را به‌منظور حمایت از گروه‌های تئاتری مطرح کردند.

دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ادامه داد: درست است که امسال اجراهای گروه‌های تئاتری دانشگاهی در سالن دانشگاه‌های برگزار نمی‌شود اما ما بهترین سالن‌های شهر تهران را برای به روی صحنه رفتن این نمایش‌ها در نظر گرفته‌ایم.

نوایی خاطرنشان کرد: دبیرخانه این جشنواره از امسال که شروع به کارکرده است از کانون‌های نمایش برای فعالیت دعوت کرده و در حقیقت به دنبال ایجاد یک تشکل دانشجویی صنفی در حوزه تئاتر دانشگاهی هستیم.

وی در پایان تصریح کرد: بودجه جشنواره امسال 300 میلیون تومان است. همچنین حامی اصلی ما تا امروز همچنان که قبلاً هم ذکر کردم معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران است. در حوزه جوایز نیز امسال قرار است تا جوایز برگزیدگان را نه به‌صورت فردی بلکه به‌صورت گروهی به گروه‌های نمایشی بدهیم.

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>