ارسال در: یک, Aug 9th, 2015

صالحی امیری:دولت‌ها نقش بسیاری در تداون فرهنگی جامعه دارند و دولت آقای روحانی نیز در مسیر توسعه فرهنگی کشور،‌قدم‌های بسیار موثری برداشته

پایگاه خبری پرشیانیوز-نشست خبری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با حضور سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و معاونان این سازمان و جمعی از اصحاب رسانه، در تالار اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی، برگزار شد.

IMG14273768

صالحی امیری در ابتدای نشست ، ضمن تبریک روز خبرنگار، بر ضرورت توسعه فرهنگی تاکید کرد و گفت: «اگر بر این باوریم که ایران مطابق با سند چشم‌انداز 1404 خواهان توسعه پایدار است، این هدف مستلزم جرکت روی ریل فرهنگ است؛ آنچنان که همه فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … نیز به فرهنگ نیاز دارند و ریشه چالش‌های فرهنگی نظیر ارتشا، فساد،‌بداخلاقی، اعتیاد و … همگی معضلات فرهنگی هستند.»

وی ضمن بیان این مطلب که توسعه فرهنگی باید بنیان توسعه در کشور قرار بگیرد، افزود: «دولت‌ها نقش بسیاری در تداون فرهنگی جامعه دارند و دولت آقای روحانی نیز در مسیر توسعه فرهنگی کشور،‌قدم‌های بسیار موثری برداشته که در 2 سال اخیر چشمه‌هایی از آن را دیده‌ایم. به عبارت دیگر می‌توان ادعا کرد که دولت اقای روحانی، بنیان فرهنگی دارد و ما قصد داریم در هفته دولت، به ارزیابی اقدامات فرهنگی دولت طی دو سال اخیر بپردازیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر این مساله که جوهر فرهنگ، اخلاق است، اظهار داشت: «ما بیش از هر چیزی به اکسیر حیات‌بخشِ اخلاق در جامعه نیاز داریم زیرا جامعه‌ غیراخلاقی، به ناکجا‌آباد می‌رود و آسیب‌ها و بحران‌های متعددی را ایجاد می‌کند.»

وی گفت: «اگر امروز آمار آسیب‌های اجتماعی در کشور ما بالا رفته، باید به دنبال پادزهر آن باشیم که اخلاق است. بدون این پادزهر نمی‌شود زیست سالمی در جامعه داشت. به نظر من آلودگی حاصل از بی‌اخلاقی در جامعه،‌ بسیار خطرناک‌تر از آلودگی هوا و شیوع ریزگردها‌ی آلاینده است.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره مخازن کتابخانه ملی توضیح داد: «ما در حال حاضر 2 میلیون و 700 هزار جلد کتاب، بیش از 38 هزار عنوان کتاب خطی، 35 هزار نسخه سنگی، 5 میلیون نشریه، یک میلیون نسخه غیر کتابی و 200 هزار پایان‌نامه در مخازن کتابخانه ملی داریم که منابعی بسیار ارزشمند هستند. به نظر ما سرمایه‌گذاری در این خوزه،‌از مبانی توسعه فرهنگی به شمار می‌اید و بحث شبکه‌های مجازی، ایبوک، دیجیتال‌سازی و سایر تکنولوژی‌های جدید،‌مسائلی هستند که نباید از آن‌ها غافل بمانیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گفت: «ما بر این باوریم که کتابخانه ملی در دهه چهار مباید دستخوش تحولات زیادی شود. نخست توسعه تحولات دیجیتالسازی و اتصال به تکنولوژی جدید است که از دو سال پیش تا به امروز از اولیت‌های کاری ما بوده و در حال حاضر به آمار دیجیتال‌سازی هر برگ در هر ثانیه رسیده‌ایم.»

صالحی امیری افزود: «نکته دیکر این است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی علاوه‌بر رسالت کتابداری، یک کانون فرهنگی است. ما در این راستا از سال گذشته بخش اندیشگاه ملی کتابخانه را فعال کرده‌این که در این مجموعه سال گذشته 160 نشست و در سه ماهه سال نخست 120 جلسه برگزار شده.»

وی ادامه داد: «سومین رویکرد تحول در این سازمان، توسعه روابط بین‌المللی و ارتباط با کتابخانه‌های جهان است. در حال حاضر ما با 50 کتابخانه ملی در جهان ارتباط داریم؛ ارتباط‌هایی فعال و نه تشریفاتی که با تبادل منابع، تجربیات و مباحث آموزشی همراه است. همچنین با سازمان‌های جهانی مربوطه مانند ایفلا و یونسکو نیز ارتباطات نزدیکی داریم و در حوزه کمیته حافظه جهانی با تحولات جدیدی روبه بوده‌ایم.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین با اشاره به فعالیت‌های مربوط به حوزه توریسم فرهنگی خاطر نشان کرد: «امروز شاهد موج توریسم در کشور خود هستیم و باید در مسیر گسترش روابط فرهنگی گام برداریم. از این رو اقدامات خوبی برای حضور شخصیت‌های خارجی در کتابخانه ملی و برقراری ارتباط‌های مثبت انجام شده است.»

صالحی امیری، همیاری روحانیون، دولت، نخبگان و اهالی مطبوعات را در این مسیر موثر خواند و خاطر نشان کرد: «متاسفانه مباحث مربوط به ضرورت اخلاق در جامعه، کمتر مورد توجه رسانه‌ها و مطبوعات قرار می‌گیرد و کمتر از آن‌ها می‌خوانیم حال آنکه باید به این مقوله بیشتر توجه شود.»

وی در ادامه به ضرورت برقراری ارتباط بین کتاب،کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: «متاسفانه بین نخبگان و اهالی رسانه با کتاب، کتابخوانی و کتابخانه‌ها فاصله افتاده است. جامعه بدون این سه عنصر نمی‌تواند به سمت توسعه پایدار حرکت کند و با این نگاه، ما معتقدیم مخازن کتابخانه‌ها، خصوصا کتابخانه ملی ارزشمندتر از مخازن بانک مرکزی هستند.»

صالحی امیری اظهار داشت: «همچنین مجمع «مهتاب» نیز از دیگر نهادهای تازه تاسیس در سازمان است که با همکاری 15 مرکز اسناد در کشور ایجاد شده و هدف‌اش هماهنگ‌سازی این سازمان‌ها در تبادل اسناد و استانداردسازی‌های لازم با همپوشانی و به دور از فعالیت‌ةای رقابتی است.»

وی در بخش فعالیت‌ در حوزه پژوهش‌های بنیادین نیز توضیح داد: «در این بخش دانش‌نامه فرهنگ معاصر بعد از یک‌سال کار مقدمانی فعالیت خود را آغاز کرده که با بیش از 3 هزار مقاله گردآوری می‌شود. آخرین اقدام در این بخش نیز تاریخ شفاهی است که در این پروژه تجربیات مدیران و نخبگان کشور در سطوح مختلف (از وزرا گرفته تا استانداران و سایر مسئولان) ثبت و ضبط می‌شود.»

در ادامه این نشست فریبرز خسروی، معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و فناوری کتابخانه ملی گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سازمانی علمی و پژوهشی و دارای هیات علمی تابع وزارت علوم است. متأسفانه در 10 سال گذشته تعداد اعضای هیات علمی کتابخانه ملی از 32 نفر به 20 نفر تقلیل پیدا کرده و عملاً سازمان از لحاظ علمی دچار افت شده بود.

خسروی افزود: خوشبختانه در هفته‌های اخیر با همکاری خوب وزارت علوم 12 نفر به عنوان عضو هیات علمی به کارکنان سطح بالای کتابخانه وارد شدند که  تاکنون 6 نفر از این افراد به طور رسمی حکم دریافت کرده‌اند و 6 نفر دیگر هم به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد.

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه به برگزاری دوره‌های آموزشی در این سازمان پرداخت و گفت: برگزاری 16 دوره و کارگاه تخصصی آموزشی در دو سال گذشته که با حضور 675 شرکت‌کننده در این سازمان برگزار شد، ازجمله فعالیت‌های آموزشی سازمان بوده؛ همچنین سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این مدت 19 عنوان کتاب منتشر کرده و سه عنوان نشریه را هم منتشر می‌کند.

وی افزود: علاوه بر دانشنامه فرهنگ معاصر که در دست تدوین است، دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی نیز از دیگر کارهای در دست تدوین ما است. افزون بر این تدوین دانشنامه فرهنگ استان‌ها هم کلید خورده که امیدواریم سرآغازی بر تدوین دانشنامه ملی باشد.

غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ایران نیز در این مراسم به مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه خود پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما در دوره جدید مدیریت کتابخانه ملی که با تأکیدات آقای صالحی امیری به انجام رسید، موضوع برگزاری بزرگداشت پیشکسوتان بوده است. ما در ماه‌های گذشته بزرگداشت‌هایی برای اساتیدی چون عبدالله انوار، پوری سلطانی، حجت الاسلام دعایی، کامران فانی و سیروس پرهام داشته‌ایم و قصد داریم تا در مهر ماه سال جاری بزرگداشتی باشکوه برای 90 سالگی تولد زنده‌یاد ایرج افشار از روسای سابق کتابخانه ملی ایران برگزار کنیم.

امیرخانی با اشاره به گسترش روابط با سایر نهادها و مؤسسات مرتبط با حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: سعی ما بر این بوده تا در دوره جدید روابط کتابخانه ملی را با سایر نهادهای مرتبط توسعه دهیم؛ به عنوان مثال ما همکاری خوبی با موسسه خانه کتاب برقرار کردیم و همچنین در سفری که آقای صالحی امیری در واپسین روزهای سال 93 به قم داشتند و با تمام مراجع سرشناس قم دیدار کردند، ارتباط بسیار خوبی با حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌های این حوزه‌ها برقرار کردیم.

وی در ادامه توسعه مخازن کتابخانه ملی را از جدیدترین اقدامات صورت گرفته در این سازمان عنوان کرد و گفت: در 8 سال اخیر با وجود افزایش منابع کتابخانه ملی، به فضای مخازن آن اضافه نشده بود؛ اما به تازگی با تغییر کاربری بخشی از طبقه مثبت یک، دو  سالن ادبیات و هنر را به سالن‌های مطالعه کتابخانه ملی اضافه کردیم.

شهرام یوسفی فر، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در اولین روز کاری خود در کتابخانه ملی، گفت: بیشترین ادبیات مورد استفاده در جامعه ما ادبیات شفاهی است و متأسفانه در حوزه مباحث جاری در کشور، حتی در سطوح بالای مدیریتی، استناد به منابع در گفته‌ها  نوشته‌هایمان آن‌چنان که باید جایی ندارد. ارتقاء جایگاه مستند نگاری و استفاده از اطلاعات موجود در اسناد، می‌تواند یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکل باشد.

وی از برگزاری همایش «استاد و رسانه» در سال جاری خبر داد و گفت: در نظر داریم تا در سال جاری، در موضوع نحوه بهره‌ور داری از اسناد در مستندسازی، تهیه خبر، گزارش و تفسیر خبر در حوزه رسانه، نشستی را با حضور صاحب‌نظران و متخصصان اسناد و همین طور اصحاب رسانه برگزار کنیم.

غلامحسین شعبانی دبیر اندیشگاه فرهنگی نیز با ارائه آماری از برگزاری مراسم مختلف در اندیشگاه فرهنگی این سازمان گفت: ما در سال گذشته میزبان برگزاری 131 نشست تخصصی و 29 مراسم رونمایی و نقد کتاب در اندیشگاه فرهنگی بوده‌ایم؛ در حالی که تنها در سه ماهه ابتدایی سال 94، بیش از 120 نشست و رونمایی از کتاب را در این مکان برگزار کرده‌ایم.

وی با انتقاد از حضور کم رنگ رسانه‌ها در اغلب نشست‌ها و مراسم برگزار شده در اندیشگاه، خواستار حضور پر رنگ و مداوم رسانه‌ها، برای پوشش این نشست‌های تخصصی شد.

محمد سلطانی‌فر، مشاور رئیس سازمان در امور بین‌الملل نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به نگاه توسعه‌طلبانه در حوزه امور بین‌الملل،‌ در باره مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه متبوع خود گفت: راه اندازی اتاق‌های مشترک بین کتابخانه ملی ایران و سایر کتابخانه‌های ملی در سراسر دنیا از جمله فعالیت‌های ما در امور بین‌الملل بوده که تاکنون راه‌اندازی اتاق کره جنوبی در ایران و اتاق ایران در تاجیکستان، از جمله این اقدامات است.

وی همچنین به همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: به موجب این تفاهم‌نامه تمامی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا، به عنوان نمایندگان کتابخانه ملی معرفی شدند و حکم گرفتند.

سلطانی‌فر انعقاد و تمدید تفاهم‌نامه‌ها را از دیگر فعالیت‌های انجام شده در ماه‌های اخیر عنوان کرد و گفت: ما طی تعامل با 53 کشور، حدود 70 تفاهم‌نامه را به امضاء رساندیم و همچنین تفاهم‌نامه‌های پایان یافته را تمدید کردیم. همچنین در حوزه کمیته حافظه جهانی هم فعالیت‌های خوبی داشتیم و استانداران سراسر کشور را به عنوان نمایندگان خود در این حوزه قرار دادیم که استان‌های سمنان و اصفهان از فعال‌ترین استان‌های کشور در این حوزه هستند.

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>