ارسال در: دو, Aug 1st, 2016

سخنگوی وزارت ارشاد خبر داد پرونده «یالثارات» به دادگاه ارجاع شد

پایگاه خبری پرشیانیوز-در نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که صبح امروز 11 مرداد در سالن همایش برج آزادی برگزار شد آقای نوش آبادی از لغو مجوز «یالثارات» و ارجاع پرونده این نشریه به دادگاه خبر داد.

photo_2016-07-24_14-08-05

 

به گزارش پرشیانیوز,حسین نوش‌آبادی در ابتدای نشست صبح امروز که با حضور علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی همراه بود، توضیح داد: پرونده نشریه یالثارات پس از درج مطلبی به همراه تصویری از یکی از جشن‌های هنرمندان در یکی از تالارهای تهران، در دستور کار رسیدگی در هیات نظارت بر مطبوعات قرار گرفت.

وی افزود: البته این نشریه به دلیل برخی تخلفات از قانون مطبوعات و در نظر نگرفتن اخلاق حرفه‌ای و رسالت مطبوعاتی، پیشتر لغو مجوز، توقیب و پرونده‌اش هم به دادسرای فرهنگ، هنر و رسانه ارسال شده بود که با حکم مقامات قضایی، بار دیگر مجوز فعالیت گرفت و فعالیت خود را ادامه داد تا اینکه این تخلف اخیر را مرتکب شد. این نشریه همچنان در مطلب مورد اشاره به شکل آشکار به هنرمندان عزیزمان توهین کرد و با به کار بردن ادبیات سخیف و کلماتی که چندان در فرهنگ دینی و ملی ما جایگاهی ندارد، این کار را صورت داده که تخطی و تخلف از مواد قانونی مصرح در قانون مطبوعات است.

نوش‌آبادی تأکید کرد: این اقدام منجر به طرح پرونده تخلف مربوطه این نشریه در هیات نظارت بر مطبوعات شد و این هیات صبح امروز در جلسه خود مطابق تبصره‌های 2 و 8 ماده 6 قانون مطبوعات نشریه یادشده را متخلف شناخت، پروانه‌اش را لغو کرد و پرونده آن را به دادسرا ارجاع داد.

وی یادآور شد: ما به هیچ وجه از توقیف نشریات استقبال نمی‌کنیم اما در جایی که تذکرات و پیگیری‌ها منجر به اثر نشود، باید مطابق با قانون مطبوعات با تخلف برخورد کرد که هیات نظارت بر مطبوعات هم که یک نهاد حاکمیتی و فراقوه‌ای است، دقیقاً به همین شکل به این موضوع ورود کرد و اعضای آن امروز با اکثریت آراء این تصمیم را اتخاذ کردند که نشریه یالثارات لغو مجوز و پرونده‌اش به دادسرا ارجاع شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در همین زمینه اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که ساحت فرهنگ و هنر آسیب ببیند و اگر در جایی هم با اشکالی مواجه شدیم که به زعم‌مان یک ناهنجاری و بداخلاقی است، دلیل نمی‌شود که با این ناهنجاری به شکلی غیر قانونی برخورد کنیم. حرکت نشریه یادشده یک حرکت ضدفرهنگی، ضداخلاقی، ضد قانونی و مغایر با رسالت مطبوعات بود.

نوش آبادی همچنین گفت: برای ما فرقی نمی‌کند که یک نشریه متعلق به چه حزب، ارگان و یا گروه سیاسی و فکری باشد. هیات نظارت بر مطبوعات که یک نهاد فرادستگاهی و فراقوه‌ای و حاکمیتی است، مطابق با قانون با تخلفات برخورد می‌کند. با توجه به آنکه قوه قضائیه اجازه انتشار مجدد به این نشریه داده بود، انتظار می‌رود همان‌طور که هیات نظارت بر مطبوعات به اندازه خود پیش‌تر درخصوص تخلفات این نشریه پاسخگو بوده است، این قوه هم در این خصوص پاسخگو باشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت تئاتر و سالن‌های نمایشی و همچنین محتوای نمایشنامه‌ها گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام‌گذاری سال گذشته را به تئاتر اختصاص داد و پس از آن شاهد توسعه کمی و کیفی در این زمینه بودیم؛ به نوعی که بسیاری از استان‌های ما از ظرفیت‌های داخلی خود استفاده کردند برای اینکه سالن‌های نمایشی جدید ایجاد شود که نتیجه‌بخش هم بود. از سویی استفاده‌ی بهینه برخی سالن‌ها که در اختیار سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بود شکل گرفت و این سیاست توسعه سالن‌ها به عنوان یکی از هنرهای پایه و مادر ادامه‌دار خواهد بود. اما به هر ترتیب با توجه به اقبال مردم به سمت هنر، تعداد سالن‌هایمان نسبت به میزان استقبال هنوز کافی نیست.

وی یادآور شد که به لحاظ کیفی همواره تلاش شده است، توجه و نظارت جدی بر محتوای نمایشنامه‌ها صورت بگیرد تا این نمایشنامه‌ها بتوانند حافظ فرهنگ و هویت ایرانی باشند. پس از آگاه شدن از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی، توجه بیشتری نسبت به این مجموعه تا جایی که به ما مربوط می‌شده، داشته و خواهیم داشت؛ بنابراین در برابر آن بخش‌ها، مراکز و موسساتی که مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است فعالیت‌هایمان را مضاعف کرده‌ایم تا این دغدغه ولنگاری فرهنگی به کمترین حد خود برسد. اما مساله‌ای که وجود دارد این است که کمتر پیش می‌آید سالنی در حوزه تئاتر خلاف عرف فعالیت کند و اگر هم این اتفاق شکل بگیرد خود وزارت ارشاد اولین برخورد را خواهد داشت.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با رد این ادعا که عنوان می‌شود معمولا نمایشنامه‌های ما غیراخلاقی هستند، اظهار کرد: این اجحاف بزرگی به هنر، تئاتر و نمایش است. ممکن است در برخی موارد اشکالاتی بر محتوای نمایشنامه‌ها وارد باشد، اما زحمات شبانه‌روزی این هنرمندان را نباید به این آسانی زیر سوال ببریم؛ البته ما همواره تلاش کرده‌ایم مشکلاتی از این قبیل به کمترین حد خود برسد.

نوش‌آبادی درباره ممیزی کتاب‌ها نیز گفت: موضوع ممیزی از ابتدای دولت یازدهم مطرح شد که در آن پیشنهادی مطرح شد که آیا امکان واگذاری نظارت و ممیزی به ناشران وجود دارد یا نه. اعضای ناشران این پیشنهاد را به بررسی گذاشتند اما متأسفانه یا خوشبختانه بسیاری از ناشران با این پیشنهاد موافقت نکردند؛ چرا که عقلانی است اینکه چگونه مسئولیت ممیزی را بر عهده بگیرند و چگونه با ممیزی بعد از چاپ مواجه شوند. تاکنون هم هیچ ناشر غیردولتی نپذیرفته است که چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرد که ممیزی کتاب را خودش انجام دهد و پس از آن کتاب را در اختیار وزارت ارشاد قرار دهد.

وی افزود: آنچه که در قبال ممیزی کتاب در حال حاضر در حد یک طرح اجرایی نشده مطرح است، این است که ناشران دولتی را تشویق کنیم تا ممیزی کتاب را با حفظ اصول و چارچوب انجام دهند؛ البته قرار است هیات علمی برای بررسی کتاب‌ها تشکیل و اعضای آن‌ محرز شود؛ البته محدودیتی برای این عناوین قائل شده‌ایم به گونه‌ای که اگر یک ناشر متعهد شد که هیأت علمی مجرب داشته باشد آن را به ما معرفی کنند تا وزارت ارشاد آن را تأیید کند.

سخنگوی وزارت ارشاد تاکید کرد: تاکنون هیچ اقدامی در ممیزی کتاب رخ نداده است و در حال حاضر در حد طرح و به طور آزمایشی ممیزی را در اختیار ناشران دولتی قرار می‌دهیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتخاب اعضای شورای صنفی نمایشی گفت: اصولا شوراهای صنفی غیردولتی هستند و ما دخالتی در برگزاری شورای صنفی سینما، نمایش، مطبوعات و … نداریم. بیشتر کمک می‌کنیم تا این تشکل‌های صنفی برای دفاع از منافع صنفی شکل بگیرد. امیدوارم در ارتباط با شورای نمایش و سینما دخالتی نداشته باشیم و آن‌ها حقوق خودشان را مطابق اساسنامه خودشان پیگیری و افراد شایسته‌ای را برای اعضای شورا انتخاب کنند، ما سعی می‌کنیم دخالتی نداشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه سعی می‌شود از مداخله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشکل‌های صنفی جلوگیری شود، بیان کرد: گرچه فضای فرهنگی و سیاسی آنقدر وسیع است که نمی‌شود تمام منافذ را بست اما خوشبختانه اعضای صنوف ما متوجه هستند که تحت نفوذ هیچ جریانی قرار نگیرند و آزادانه کار خود را دنبال کنند.

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>