ارسال در: یک, Sep 25th, 2016

در نشست پروژه بینافرهنگی درباره تصویرت از من تجدید نظر کن مطرح شد برنامه سفر به بسیاری از شهرها را داریم

 پایگاه خبری پرشیانیوز -در این نشست گروه بازیگران این نمایش متشکل از آرونددشت آرای از ایران، مارین ون هولک از هلند، آروشابیگی از ایران، مالته شولتز از آلمان، دیباخاتمی از ایران، میخائیل بلوس از هلند، استوارتدنیسون از انگلستان و آزاده میرزایی از ایران و سیسیل برومر دراماتورژ اثر حضور داشتند.

137451_3348830418_1000_667

به گزارش پرشیانیوز,آروند دشت آرای درباره ایده ابتدایی این نمایش گفت: وقتی به سفرهای خارج از کشور می رفتم از من سوالاتی می پرسیدند که برایم جدید و عجیب بود. ما ایرانی ها نیز تصویر درستی از غرب نداریم و نگاهمان به غرب توریستی است. گمان کردم با تئاتر می شود این تصویر را تغییر داد.

وی افزود: سال ۱۳۹۲ این پروژه را شروع کردیم. این پروژه که پروسه ای پنج ساله دارد، اساسا به این می پردازد که چطور می شود به سوتفاهم های بینافرهنگی پاسخ داد. تئاتر شاید بتواند این امکان را ایجاد کند که از این سوتفاهم ها پرده برداشت و به واقعیت ها نزدیک تر شد. اجرای سال ۹۲ نمایشی بود بنام رم تهران لندن آمستردام که در سالن حافظ روی صحنه رفت و بعد هم در جشنواره تئاتر فجر شرکت کرد.

دشت آرای ادامه داد: ایده این پروژه سفر به شهرهای مختلف است. از تهران شروع شد. اردیبهشت سال ۱۳۹۵ در هلند اجرا داشتیم و دوباره در تهران هستیم. قرار است بزودی در چند شهر آلمان، اسلو، بیروت و انگلستان نیز اجرای نمیاش را داشته باشیم و حتی برای اجرا در کره جنوبی و توکیو نیز در حال مذاکره هستیم.

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: تمام مستندات این اجراها از جمله ویدئو و… در سایت گروه ویرگول گذاشته می شود و بعد از پنج سال کتاب تحلیلی این پروژه بینافرهنگی نیز منتشر خواهد شد.

دشت آرای در پاسخ به سوالی درباره تامین بودجه اثر گفت: برای یک گروه تئاتر مستقل در هر جایی از دنیا پیدا کردن محل تامین هزینه یک چالش است. گروه های تئاتری مستقل اگر نخواهند تئاتر گیشه بسازند، موضوع تامین بودجه برایشان مهم می شود. منابع مالی ما در این نمایش از گیشه، مرکز هنرهای نمیاشی، کمپانی هنر اجرایی ویرگول، کمپانی استت هلند تامین می شود.

مارین ون هولک بازیگر نمایش نیز گفت:‌ وقتی کسی برای اولین بار می خواهد پاریس سفر کند، در ذهنش قطعا برج ایفل نقش بسته است. درواقع در هر سفر و هر فرهنگی با یک اتفاق جدید روبرو هستیم اما واقعیت این است که وقتی با انسانی از یک فرهنگ جدید زندگی می کنید، هر روز باید وارد یک دنیای جدید بشوید و ما هم در این نمایش مواجهه این زوج ها را به تصویر می کشیم.

سیسیل برومر دراماتورژ نمایش نیز گفت: اولین روزهایی که ایران آمدم متوجه شدم هیچ عکسی نگرفتم. فهمیدم هیچ تصویر دقیقی در ذهنم ندارم که بخواهم با عکس آن را بازتولید کنم. فکر کردم چه تصویری در ذهنم دارم که می توانم از آن عکس بگیرم. در این پروژه به همین موضوع می پردازیم.

آزاده میرزایی از بازیگران نمایش نیز گفت:‌ من و همسرم کارهای بینافرهنگی زیادی انجام داده ایم اما این پروژه بسیار متفاوت است، حتی تصویری که سالهاست از فرهنگ های خودمان داریم نیز دچار تجدیدنظر شد.

استوارت دنیسون نیز گفت: من و همسرم بسیار با هم کار کرده بودیم اما این تئاتری بود که رابطه فرهنگی ما پرداخت.

آروشا بیگی تصریح کرد:‌ برای من تجربه خوب و هیجان انگیزی بود و البته برای همسرم یک تجربه جدید.

میخائیل بلوس نیز گفت: این اولین باری است که من و همسرم با هم روی صحنه هستیم و برایمان اتفاق جدیدی بود خصوصا که روی فرهنگ ها هم بیشتر بحث می شود.

دیبا خاتمی نیز گفت: برای من بسیار خوب بود که به کشورم و شهرم تهران پرداخته شد.

هم چنین دشت آرای در پایان خاطر نشان کرد: با احترام به تئاتر هایی که میزان بالایی از مخاطب دارند اما به نظرم مخاطب بسیار داشتن معیار خوبی برای سنجش کیفیت اثر نیست. مد شدن یا مرسوم شدن گیشه محوری اصلا به نفع تئاتر نیست.

در سالهای کارم ام پروژه درباره تصویرت از من تجدید نظر کن جزو پژوهش هایی بسیار جذاب برایم بود و این اتفاق بسیار برایم مهم است.

این نمایش از امروز یکشنبه چهارم مهرماه ساعت ۲۰:۳۰ و به مدت ۱۵ شب در تالار چارسو تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

عکس از : کیارش مصیبی

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>