ارسال در: دو, Nov 9th, 2015

در نخستین نشست خبری همایش ملی شناسایی ظرفیت های فرهنگی و تمدنی اربعین عنوان شد:بازشناسی ظرفیت های مناسك دینی در همایش اربعین

پایگاه خبری پرشیا نیوز- نشست رسانه ای همایش ملی شناسایی ظرفیت های فرهنگی و تمدنی اربعین صبح امروز 18 آبان با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و مسعود معینی پور دبیر علمی همایش اربعین در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

20151109115910gb-IMG_1483 - Copy

به گزارش پرشیا نیوز – در ابتدای  این مراسم، محسن مومنی شریف  با اشاره به برگزاری این همایش گفت: اربعین نقطه عطف شكل گیری تمدن نوین اسلامی و زمینه ساز یكپارچگی و وحدت امت اسلامی با محوریت ارزش های قیام حسینی است. كنگره اربعین از این منظر حكایت ناتوانی نظریه های متفكران غربی مبنی بر پایان تاریخ و برخورد تمدن هاست و نشان از احیای عظمت اسلام و تمدن نوین اسلامی در عصر حاضر است.در روزگاری كه اتوبان لیبرال دموكراسی و كوره راه های ایدئولوژی چپی به بن بست رسیده است، جاده نجف – كربلا ما را به سوی تمدن جدیدی رهنمون می كند كه با حب حضرت اباعبدالله(ع) سرشته است.

وی افزود:  برخورد دنیای غرب و رسانه های آن با این حادثه ابتدا نادیده گرفته شد اما از دو سال پیش مجبور به انعكاس آن همراه با القای نظریات و افكار خود شدند. لذا لازم بود از سوی نظریه‌پردازان و متفكران عزیز خودمان ابعاد مختلف این همایش بی مانند بررسی شود و ضمن بررسی ظرفیت های آن به آسیب های پیش روی آن نیز توجه شود و ان شاء الله از این رهگذر شاهد تولید محتوا و نظر باشیم.

در ادامه این مراسم، مسعود معینی پور دبیر علمی همایش اربعین با اشاره به برگزاری این همایش گفت:  این همایش چهارشنبه 20 آبان برگزار می شود، در جهانی كه هر چه سریع تر به سمت فردگرایی با محوریت رو به تفرعن انسان پیش می رود، برگزاری مناسكی نظیر همایش اربعین با عشق و حب به اولیای الهی همراه است. خروجی نهایی این مراسم، عبودیت حقیقی در دنیایی است كه نسخه های تقلبی آن از قبیل عرفان های نوظهور به چشم می خورد.

وی عنوان کرد:علما و اندیشمندان حوزه دین این وظیفه را به عهده دارند كه ظرفیت مناسك دین را بشناسند. اكثر اوقات ابعاد معنوی این مناسك برجسته می شود اما داده های رفتاری مناسك دینی ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

دبیر علمی همایش اربعین افزود: در پیاده روی اربعین انواع نمونه های رفتاری ایثار، از خودگذشتگی و احسان كه دوست داریم در جامعه جاری باشد و ببینیم را به صورت یك عرف عادی می بینیم. این ها داده های رفتاری است كه در این مراسم دینی جمعی می بینیم و این موضوع باعث شد مناسك دینی جمعی را با مطالعه اربعین واكاوی كنیم و در مجموعه مقالات «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» این موضوع بررسی شود.

معینی پور با اشاره به بخش های كتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» افزود: این كتاب شامل 14 مقاله در چهار بخش تنظیم شده است. بخش اول «مدنیت و امت در بستر اربعین»، بخش دوم «ظرفیت های كلان اجتماعی یك آیین دینی»، بخش سوم «آیین حسینی و ظرفیت های فرا دینی» و بخش چهارم «الگویی برای مطالعه آینده اربعین پژوهی» با یك مقاله (فهم عراق از دریچه تجربه زیستی عرب ها) است.

وی با اشاره به اهداف اصلی این كتاب گفت: یكی از این اهداف بازشناسی ظرفیت های مناسك دینی به خصوص اربعین حسینی است. دوم تلاش برای طرح مسائل جدید در حوزه علوم اجتماعی اسلامی و ایجاد ادبیات علمی و سوم به میدان آمدن اندیشمندان علوم اجتماعی در شناخت و واكاوی پدیده های اجتماعی برآمده از اعتقادات مذهبی است.

دبیر علمی همایش اربعین در پایان در خصوص مراسم افتتاحیه این همایش توضیح داد: افتتاحیه با سخنرانی محسن مؤمنی شریف ریاست حوزه و آیت الله حائری شیرازی برگزار می شود. پنل تخصصی صبح با حضور حجج الاسلام پیروزمند، بابایی و رهدار مباحثی را ارائه می كنند. بخش رونمایی كتاب صبح برگزار می شود. بخش بعد از ظهر پنل تخصصی عصر است كه دكتر كچوئیان و شجاعی زند به ارائه بحث می پردازند و پس از آن آیت الله اراكی دبیر كل مجمع تقریب مذاهب سخنرانی می كنند. بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم اختتامیه با حضور دكتر رحیم پور ازغدی برگزار می شود.

 

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>