ارسال در: شنبه, Sep 19th, 2015

در نشست خبری آلبوم «در شب گیسوان تو»عنوان شد:سرانجام همای به صحنه باز خواهدگشت

635782684537376079

پایگاه خبری پرشیا نیوز- سارا صادقی ، نشست خبری و مراسم رونمایی از آلبوم «در شب گیسوان تو» به خوانندگی پرواز همای امروز ۲۸ شهریورماه با حضور روزبه نعمت الهی  در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد .

به گزارش پرشیا نیوز- در ابتدای این نشست سعید جعفرزاده  ملقب به پرواز همای با اشاره به لغو کنسرت اخیر خود گفت: کنسرت قبلی به جهت سوء‌تفاهم‌هایی که به وجود آمد به دستور مقامات قضایی لغو شد و ما نیز به این دستور احترام گذاشتیم. البته در همین اثنا تصمیم گرفتیم که آلبوم «در شب گیسوان تو» را منتشر کنیم .
وی افزود:اگر خدا بخواهد هم فضا آرام تر شود و هم آن نگاه منفی که بعد از ۸ سال پیرامون من رخ داده، کمتر شود. حال طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته اگر برنامه ها به همان ترتیبی که پیش‌بینی کردیم جلو برود، در هفته دوم مهرماه تازه‌ترین کنسرت خود را بعد از اخذ مجوزهای لازم برگزار می‌کنم و امیدوارم این برنامه بتواند شروع خوبی برای فعالیت‌هایم باشد.
این خواننده موسیقی ایرانی درباره تولید آلبوم «در شب گیسوان تو» نیز گفت: تمامی مراحل مربوط به تولید و ضبط این آلبوم در ایران انجام گرفته، البته ما چند قطعه موسیقایی نیز از قدیم داشتیم که بعد از ماجرای لغو کنسرت‌ آنها را بازخوانی کردیم و در آلبوم جدید قرار دادیم. در این آلبوم پنج قطعه شعر از کارهای خودم، یک قطعه شعر از اخوان ثالث، یک قطعه از فاضل نظری و یک قطعه از اشعار هوشنگ ابتهاج برای علاقه‌مندان عرضه شده ضمن اینکه آهنگسازی و تنظیم تمامی آثار بر عهده خودم است.
وی افزود: این آلبوم دارای مضمون عاشقانه و عارفانه است که اگر بتوانیم کنسرت آن را در تهران برگزار کنیم، قطعاً در شهرستان‌ها نیز میزبان اهالی موسیقی خواهیم بود.
پرواز همای در ادامه صحبت‌های خود گفت: اگر کارهای من را شنیده باشید، شاید بتوان گفت ۲۰ درصد از آنها دارای فضای حساسی بوده است. ضمن اینکه من بر این باورم در جامعه ای که بوی سیاست می‌دهد، ممکن است از هر شعری برداشت سیاسی شود که کارهای من نیز از این قاعده مستثنی نبودند. البته من باید به این نکته هم اشاره کنم کارهای عاشقانه زیادی را خوانده‌ام که نمی‌دانم چرا بسیاری از مخاطبان روی کارهایی تاکید می‌کنند که کمتر از آثار عاشقانه‌ام است.
وی افزود: ذکر این نکته هم در این جا ضروری است که نگاه من به «می و مستی» در آثارم پیرو سبک ادبی بزرگان است و به هیچ عنوان نشانه دیگری ندارد. من پیرو سبک خیام، فردوسی، سعدی و حافظ هستم. من در این مملکت زندگی می‌کنم و می‌دانم که چه چیزهایی را نباید بخوانم و بسیار تعجب می‌کنم که این روزها حرف‌هایی می‌زنند و به من می‌گویند حالا که می‌خواهی در ایران بمانی، فضای کارت را عوض کردی؟ در حالی که اصلاً این‌طور نیست، من در فضایی کار می‌کنم که با تمام وجود به آن ایمان دارم.
این خواننده موسیقی ایرانی درباره حاشیه‌های حضورش در اروپا، توضیح داد: اینکه می‌بینید آثار و کارهای من در اجراهای خارجی خیلی زود به دست مخاطبان ایرانی رسیده، دست من نیست چرا که این کار غیرمجاز برخی از کمپانی‌هایی است که سی‌دی‌ها را پخش کردند و در اختیار علاقه‌مندان گذاشتند. البته خودم هم می‌دانم در این فضا شیطنت‌هایی را انجام دادم، اما باید اعتراف کنم یک خواننده وقتی که به اروپا و آمریکا می‌رود، نمی‌تواند آن موسیقی را که در اینجا اجرا می‌کند، در آن سوی مرزها نیز همان را به همان شکل اجرا کند. متاسفانه فضا در آنجا به گونه‌ای است که باید پیاز داغ ماجرا را زیاد می‌کردیم.
وی افزود: من در نوع خوانشم همواره تلاش کردم تا از آوازه‌های ساده استفاده کنم و باوری هم روی استفاده‌ای از تحریرها ندارم و همین موضوع در اجراهای خارج از کشور باعث شد که تا حد زیادی توجه مخاطبان جلب شود. من اعتقاد دارم یک اثر موسیقایی باید روی مردم اثر بگذارد و لازمه‌اش هم این است که طوری طراحی شود که در آن ایده و طراحی جدیدی وجود داشته باشد. از سوی دیگر من در مورد بسیاری از افرادی که من را به ماجراهای سیاسی ربط می‌دهند باید بگویم که خیلی از خواننده‌هایی که من آنها را می‌شناسم، در همین ایران خودمان کارهای تندتری را اجرا کردند که هیچ حساسیتی هم روی آنها نیست و من نمی‌دانم چرا تا این حد طی این مدت در حاشیه قرار گرفته‌ام.
همای تصریح کرد: معاونت هنری وزارت ارشاد و زیرمجموعه این نهاد تمام تلاش خود را انجام دادند که من روی صحنه برگردم اما جامعه موسیقی از کارشناسان هنری وزارت ارشاد تا برخی از بزرگان نخواستند که من روی صحنه بیایم و اصلاً نمی‌دانم چرا جامعه موسیقایی علاقه‌ای ندارد که پرواز همای در ایران کنسرتی را برگزار کند.
جعفرزاده در ادامه گفت : به نظر من برخی از آدم‌هایی که پیرامون لغو کنسرت من اظهارنظر کردند، افرادی بودند که بیشتر به فکر خودنمایی خودشان بودند و همین صحبت‌ها و ایجاد حاشیه‌ها بود که حساسیت کار را بالا برد و به من آسیب وارد کرد. من به دستور مقامات قضایی با تمام وجود احترام گذاشتم ولی کارشناسی‌های بیخود و برخی از زبان‌درازی‌ها قضیه را تحریک کرد و موجب شد تا روی من حساسیت‌های بیشتری اعمال شود.
خواننده آلبوم «در شب گیسوان تو» گفت: من قبول دارم که در برخی از کارهایم شیطنت‌هایی داشتم اما فضا به گونه‌ای بود که من بیشتر در معرض دید بودم و چون این فضا به وجود آمده بود، با استنباط‌های غلطی مواجه شدم که کار را برای من سخت کرد؛ بنابراین لازم است از این پس بیشتر احتیاط کنم. ضمن اینکه باز هم به این نکته تاکید دارم که از وقتی باند مافیایی در فضای موسیقی کشورمان به وجود آمده، موضع‌گیری‌ها نیز درباره کارهایمان بیشتر شده است و این باند مافیایی دائم بر این نکته تاکید می‌کند که چرا من باید روی صحنه بروم و کار به جایی رسیده که باید بگویم تا وقتی همدیگر را داریم، دیگر دشمن نمی‌خواهیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه من قربانی داستان‌هایی شدم که اصلاً پیرامون من به این شدت وجود نداشت. به اعتقاد من، شایعات طوری رخنه کرد که گویی من در ایران نیستم. من صراحتاً اعلام می‌کنم که با سیاست‌ها و تغییر رویکرد سیاسی دولت‌ها، تغییر موضع نمی‌دهم. من بر این باورم به غیر از یک یا چند کاری که در گذشته خواندم و بر این باورم که نباید آنها را می‌خواندم، اما در سایر زمینه‌ها آثاری را خوانده‌ام که دارای اصالت است؛ پس از همه شما اهالی رسانه و منتقدان می‌خواهم تغییر موضع را به یک هنرمند نسبت ندهید. پرواز همای با یک قلب روستایی و با یک صدای روستایی با رنج خود به اینجا رسیده است. من با سیاست کار نمی‌کنم که حواسم جمع باشد چه می‌خوانم و چه نمی‌خوانم. پس اگر قرار بود با سیاست وارد کار شوم، کارم به اینجا نمی‌رسید و این همه هم اصرار نمی‌کردم که بخواهم روی صحنه برنامه اجرا کنم.
پرواز همای ادامه داد: در مورد گذشته کاری من سئوالات بسیار زیادی مطرح شده اما آنچه در این میان مهم است بر این مبنا قرار دارد که شما در مورد آینده کاری من سئوال کنید. ما باید بدانیم که موسیقی سنتی در سراشیبی قرار گرفته است و خیلی از موزیسین‌ها قربانی بازی‌های سیاسی شدند که حتی مجبور شدند در بسیاری از موارد واکنش‌هایی را نیز از خود نشان بدهند.
وی در پایان گفت:ما امروز بسیاری از هنرمندان را داریم که با استادی کامل نمی‌توانند روی صحنه باشند پس از همه شما می‌خواهم فارغ از همه حاشیه‌هایی که پیرامون ما قرار گرفته، کاری کنید تا من روی صحنه باشم. من می‌دانم در مقطعی اشتباه کرده‌ام اما در حال حاضر تمام تلاش خودم را می‌کنم تا با اجرای آثاری در راستای موسیقی سنتی ایران به سهم خود تلاش‌هایی داشته باشند.

 

دیدگاه

XHTML: شما می توانید از کد اچ تی ام ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>